Geçici Kayıt

IMEI Kaydı Uzatma

Başlık

İmei Kaydı Uzatma

GSM özelliği olan tüm telefonların İmei kaydı yaptırması gerekir. Eğer bu kayıt yapılmazsa GSM özelliği haricindeki tüm özellikler kullanabilir ancak telefonlarda arama, mesajlaşma gibi temel özelliklerin hiç birisi kullanılamaz. Özellikle yurt dışından ülkemize giren cihazlar 4 ay gibi bir süre sonra kapanır. İmei kaydı uzatma bu 4 ayın sonunda yapılmalıdır. Aksi taktirde GSM özelliklerini kullanmak mümkün olmayacaktır.

Özellikle online alışverişin arttığı ve yurt dışından elektronik cihaz almanın çok daha kolay olduğu şu günlerde İmei kaydı uzatma ile alakalı bir çok konu araştırılıyor. Özellikle yurt dışından birkaç telefon almak ve onları kullanmak mümkün mü? Bu bir çok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Yurt dışına çıkacak ve oradan telefon alarak kullanmak isteyen ancak İmei kaydını nasıl yapacağını bilmeyen bir çok insan var. İmei kaydı uzatma 2022 yılında nasıl yapılıyor? Sizlere anlatalım.

Yurtdışından Gelen Telefonlar Ne Kadar Sürede Kapanıyor?

Yurt dışından telefon almak günümüz için oldukça kolay, bunun için sadece bireysel olarak yurt dışına çıkmanıza gerek yok. Gümrük ücretlerini ödemeniz durumunda elektronik cihazları alabilirsiniz. Bir yol ile yurt dışından cep telefonu temin ettiyseniz ülkeye giriş gününden itibaren 120 gün ile kullanıma izin verilir.

Yurt dışı merkezli telefonlar ülkeye girdikten sonra 4 ay sonra kapanır. Telefonların özelliklerini kullanmaya devam etseniz bile şebeke özellikleri olmayacağı için SIM kart şebeke almayacak ve bu nedenle arama yapma ya da mesaj atma gibi durumlar kısıtlanacaktır.

IMEİ Numaramı Nasıl Öğrenirim?

Telefonunuza kayıtlı olan IMEI son derece basit birkaç adım ile öğrenebilirsiniz. Cep telefonu markası ya da kullanılan hat markası fark etmeden arama kısmına  *#06# numarasını yazın ve arama tuşuna basın.

Aktif olarak kullanılan IMEI numarası ekranda belirecektir. Eğer kullanılan cihazda çift SIM desteği var ise 2 tane 15 haneli IMEI göreceksiniz. iPhone cihazlarda ise Ayarlar > Genel > Hakkında sayfasına gidip 15 haneli IMEI numaranızı öğrenebilirsiniz.

2022 IMEI Ücreti Ne Kadar Oldu?

Türkiye de yurt dışından gelen cihazların kullanım süresinin 4 ay ile sınırlı olduğunu söyledik. Bu 4 ay sonunda hattınızı kullanmanız mümkün değildir. 2022 yılında hattınızı açtırabilmek için IMEI ücretini ödemeniz gerekir. Bu harç 2732 TL’dir. Her yıl düzenli olarak zam geldiğini söylemek gerekiyor. 2022 IMEI Ücreti öncesinde 2021 yılında 2006 TL, 2020 yılında ise 1838 TL olarak alınıyordu.

Yurtdışı Telefonum Kapandı! Nasıl Açtırırım?

Yurt dışından gelen telefon belirli bir süre içinde kapandığı için yeniden IMEI kaydının yapılması gerekiyor. Belirli bir ücret karşılığında bu işlemler yapılabiliyor. Bunun için mutlaka güvenilir firmaları tercih etmeniz gerekir. Genellikle Yurtdışı Telefonum Kapandı ve soru yaşıyorum diye araştırmalar yapan insanlar 4 aylık sürenin ardından yıllık yenileme yaparlar. Güvenilir firmalar üzerinden yaptığınız IMEI kayıt uzatma işlemleri 1 yıl değil ve çok daha kısa sürelerde kapanacaktır.

Kapanan telefonlar için IMEI kaydı uzatmak tamamen yasaldır. Her yıl düzenli şekilde IMEI kaydını uzatırsanız ve ücretini öderseniz telefonunuzun ömrü kadar kullanıma devam edersiniz.

IMEI uzatmak için telefona ihtiyaç yoktur. Eğer bu hizmeti internet üzerinden online olarak alacaksanız sadece eski IMEI numarasını vermeniz gerekir.  Sistem üzerinden IMEI kaydı uzatma işlemi yapılır.

Yurt dışından alınan iPhone, Huawei, Samsung, Xiaomi gibi popüler cihazlar için IMEI süresi uzatılabilir. Dileyenler 12 aylık kayıt ya da 6 aylık kayıt seçeneklerini tercih edebilir.

Yeni Siparis !
10 dakika once 2 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
43 dakika once 2 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
33 dakika once 12 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
59 dakika once 2 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
17 dakika once 2 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
13 dakika once 2 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
43 dakika once 12 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
57 dakika once 12 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
42 dakika once 4 Aylık Kayıt siparisi geldi.
Yeni Siparis !
22 dakika once 4 Aylık Kayıt siparisi geldi.